kontakt

piątek, 6 czerwca 2014

Jaki ptak jest w polskim godle?

              Pytanie wydaje się retoryczne, wiadomo orzeł bielik. Tymczasem to wcale nie jest orzeł! Według systematyki ornitologicznej orłami są tylko jastrzębiowate z podrodziny Aquila (łac. orzeł), a bielik należy do podrodziny Haliaeetus (po polsku orłan). Jednym słowem, nie spełnia wymogów zapisu Konstytucji, która mówi, że godłem Rzeczpospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu.
                W Polsce żyje 5 gatunków orłów: orzeł przedni, orzeł stepowy, orlik krzykliwy, orlik grubodzioby oraz orzełek. Największym jest orzeł przedni (rozpiętość skrzydeł 190 - 230cm). Bielik wypada też nieźle, nawet lepiej niż nieźle – rozpiętość skrzydeł 200 – 245 cm, co daję mu miano największego ptaka drapieżnego Polski. Dziób ptaka w godle też wskazuje na bielika, gdyż tylko on posiada równie żółty i potężny.
 
               Za ptaka umieszczanego w herbach polskich można też uznać 9 innych gatunków, takich jak: orzeł przedni, orzeł cesarski, orzeł stepowy, orlik grubodzioby, orlik krzykliwy, orzełek południowy, bielik wschodni, gadożer oraz rybołów. Przypisywanie tej roli bielikowi bierze się od białej barwy jego ogona. Na monetach z czasów Bolesława Chrobrego na skrzydłach ptaka w koronie znajdują się kropki, które mogą odnosić się do białych lotek na złożonych skrzydłach bielika.
               Prześladowania ze strony człowieka sprawiły, że na początku XX wieku doszło do gwałtownego obniżenia liczebności populacji bielików. O rozmiarach tych prześladowań może świadczyć np to, że pod koniec XIX wieku w Niemczech wybijano rocznie 400 osobników tego gatunku. Dopiero po wprowadzeniu całorocznej ochrony gatunkowej ich liczebność zaczęła się odbudowywać. Po II wojnie światowej na terenie Polski gniazdowało jedynie ok. 45 par. Na przełomie lat 1950 -1980 liczba tych ptaków nie zmieniała się. Okazało się, że kolejne zagrożenie stanowią zanieczyszczenia środowiska DDT. Liczebność bielików wzrosła dopiero wraz z wprowadzeniem zakazu stosowania tego środka i zaniechaniem polowań. Przełomowe okazało się wprowadzenie stref ochronnych wokół gniazd.
               Komitet Ochrony Orłów ocenia, że rocznie z rąk człowieka ginie w Polsce 25 - 35 osobników.

2 komentarze:

  1. Orzeł w godle naszym polskim, jest odzwierciedleniem naszego rozchwiania i niezdecydowania. Co mnie nie dziwi, z uwagi na całą naszą polską historię, która potrafi faktami szafować, jak facet uczuciami blefować :P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aleś wymyśliła...długo nad tym myślałaś?...bzdety

      Usuń