kontakt

środa, 9 kwietnia 2014

Siki ciotki Weroniki

             Żarty żartami, ale po kolorze moczu, jego konsystencji i zapachu, lekarze mogą wykryć wiele chorób. Oczywistą oczywistością są badania laboratoryjne, które stanowią podstawę diagnozowania różnorakich schorzeń. 
1. Mocz słomkowy
Wszytko OK! Tak powinno być! Zbyt jasny odcień żółci, zbliżający się wręcz do przezroczystego, może oznaczać zbytnie rozwodnienie. Być może po prostu pijemy za dużo płynów, ale może to być objawem cukrzycy.

2. Mocz ciemnożółty
Sytuacja odwrotna, zbytnie zagęszczenie moczu. To znak, że organizm jest odwodniony i musimy pić więcej. Taki ciemnożółty kolor moczu można zauważyć też rankiem „na kacu”. Jednym słowem – odwodnienie!

3. Mocz pomarańczowy
W większości przypadków to sygnał, że wśród produktów spożywczych znalazły się takie, które zawierały w dużej ilości barwnika tego koloru. Może to się również, gdy zażywamy witaminy z grupy B. Jeśli po dwóch dniach po odstawieniu leków kolor nie wróci do normy, trzeba iść do lekarza. Może to być związane z chorobą wątroby.

4. Mocz purpurowy
Purpurowe lub różowe zabarwienie nie musi być wynikiem choroby. Taki kolor pojawia się po zjedzeniu buraczków, ćwikły czy po wypiciu dużej ilości barszczu.
Purpurę można jednak pomylić z czerwienią, a ta świadczy o obecności w moczu krwi. To już jest groźne! Lekko fioletowe zabarwienie moczu może być sygnałem ciężkiej niewydolności jelitowej.

5. Mocz czerwony
To może być sygnał alarmowy! Najczęściej jest to krwiomocz, czyli obecność krwi w moczu. Czerwony mocz może świadczyć także o hemoglobinurii.

6. Mocz zielony
Rzadko się zdarza, ale dużego zagrożenie anie ma. Najczęściej jest to wynikiem zażywania niektórych antybiotyków lub spożycia żywności sztucznie barwionej.

7. Mocz mleczny
Świadczy to o zakażeniu bakteryjnym układu moczowego. Może też wskazywać na obecność soli fosforanowych i kamicę nerkową. Od razu do lekarza!

8. Mocz brązowy
Powód - gorączka i stan zapalny rozwijający się w organizmie. Kolejne możliwe przyczyny: krwotok z dróg moczowych oraz kwaśne pH moczu. Mocz ciemnobrązowy i pieniący się występuje przy żółtaczce.

Sygnałem alarmującym jest utrzymywanie się zmienionego koloru moczu przez dwa dni. Do badania laboratoryjnego przekazuje się ok. 100 ml, w pojemniku kupionym w aptece. Co ważne! Oddaje się go czczo, rano!

1 komentarz:

  1. O kurcze! - czy ja o czymś nie wiem? Masz problemy z nerkami?

    OdpowiedzUsuń