kontakt

sobota, 10 listopada 2012

Wyrajbowanie Lenina z przodu i tyłu


Jakoś niepostrzeżenie minęła 95. rocznica Rewolucji Październikowej, chociaż nie wszędzie. Sąd w Mińsku skazał aktywistę opozycyjnej organizacji „Młody Front" na 15 dni aresztu za oblanie pomnika Lenina, stojącego w stolicy Białorusi, kroplami walerianowymi.
Nie jest to pierwszy akt specyficznego „uszanowania” wodza rewolucji. Mój kumpel, będąc w wojsku (czasy PRL), pomalował popiersie Lenina na żółto! - Nie było innej farby, a miałem go odnowić – naiwnie tłumaczył później.
A propos... W latach chyba 70. pewien rzemieślnik spod Kalisza wystawił rachunek za remont i odnowienie pomnika Lenina treści – wyrajbowanie Lenina z przodu i z tyłu.
Skoro już o pomniku Lenina mowa, najsłynniejszy z nich, ten w Nowej Hucie, stanął 17 kwietnia 1973 r. Złożony był z 74 elementów, skręcony 1600 śrubami i ważył 7 ton. Odsłonięto go jedenaście dni później. Od tego czasu przyjeżdżała tu każda oficjalna delegacja, a nowożeńcy mieli gdzie składać kwiaty. Od razu też trwała „partyzancka" wojna z pomnikiem. Wkrótce po jego odsłonięciu, pod cokołem pojawił się stary rower oraz sfatygowane buty, a na pomniku napis: „Zabierz rower, zabierz buty, wypierdalaj z Nowej Huty". Pomnik był oblewany farbą i podpalany.
Autorem tego monumentu był Marian Konieczny, zużył na niego aż 7 ton brązu. W 1979 r. pomnik został uszkodzony. Podłożony ładunek wybuchowy zniszczył - nomen omen - lewą stopę Lenina. Od tego momentu „wódz” dostał przydomek Kuternoga. Służba Bezpieczeństwa do końca PRL- u nie ustaliła sprawcy zamachu. Fragment urwanej nomen omen lewej nogi z pomnika Lenina w Nowej Hucie trafił do tworzonego w Krakowie Muzeum PRL.

Po usunięciu z Alei Róż, 12 grudnia 1989 r., kupił go milioner Big Bengt Erlandsson. Aktualnie przebywa w skansenie osobliwości High Chaparral pod Sztokholmem. Obecnie eksponuje się Włodzimierza Lenina w pozycji leżącej, ma przebite ucho i papierosa w ustach.
Nowa Huta, lata 70.
W 1992 r. pomnik zaczął uzdrawiać ludzi! To prawdziwy cud!
Kiedy w 2010 r. na placu XX Wieku w Montpellier stanął trzymetrowy pomnik Lenina, wywołało to oburzenie wykraczające poza granice Francji. Powstał na polecenie Georgesa Freche'a, lewicowego przewodniczącego rady regionu Langwedocja-Roussillon. Polityk zapowiedział w mediach, że zbuduje w swoim mieście własny „panteon wielkich ludzi” XX wieku, złożony z 10 postaci. Oprócz figury wodza bolszewików, zamontowane są podobizny Churchilla, de Gaulle'a, prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta, francuskiego socjalisty Jeana Jauresa, przywódcy indyjskiego ruchu narodowego Mahatmy Gandhiego, byłej premier Izraela Goldy Meir, egipskiego męża stanu Gamala Abdela Nasera i laureata Pokojowej Nagrody Nobla, byłego prezydenta RPA Nelsona Mandeli oraz Mao Zedonga.
 
„Francuski” Lenin budzi emocje zgoła nie artystyczne.
 
Lśniący i ogromny Lenin, na jakieś 5 metrów stoi w samem centrum Richmond, które jest częścią vancouverskiej metropolii. Czyżby swoiste deja vu?
Zadanie na maturze z 1918 roku w Rosji - kto jest najwspanialszym człowiekiem świata i dlaczego właśnie Lenin? Wraca stare?

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza