kontakt

niedziela, 20 października 2013

Żyć nie umierać, czyli słaba i mocna płeć

            Chyba każdy chciałby być zdrowy i bogaty, żyć długo i szczęśliwie. Bezwzględnie „zdrowie” jest priorytetem „dobrych życzeń, ale już bogactwo i szczęście mogą być czymś względnym. To już kwestia środowiska, kultury, wyobraźni i charakteru, co wynika z hierarchii ważności. Jednak, jak by nie patrzeć, byt kształtuje świadomość, co już dawno stwierdził pewien brodaty mędrzec. Trudno jednak o roztrząsać ontologiczne problemy, gdy napierdala ząb. A jak dwa… szkoda nie tylko gadać, ale nawet myśleć!
            Przyjmując już, że jesteśmy zdrowi, dość ciekawe jest porównanie średniej życia w różnych państwach. No to do dzieła! Przyjmuje się, ze oczekiwana średnia życia na świecie to 70 lat, odpowiednio – 67,87 mężczyźni i 72 kobiety. I tak od razu – Polska plasuje się na 48 miejscu (na 220 klasyfikowanych), z wynikiem 77,97 (75,68/80,44). To i tak lepiej niż nasi „kopacze’, którzy w rankingu F.I.F.A. zajmują 69 (hmmm… hmmm… te skojarzenia!) miejsce.
            A gdyby dobra wróżka machnęła różdżką i nagle… przenosimy się do innego kraju, w inne miejsce! Ale gdzie? No powiedzmy, do wyboru mamy takie państwa czy terytoria: Guam, Chorwacja, Jamajka, Oman, Boliwia, Togo, na dołóżmy jeszcze Singapur. I co? Gdzie ludzie mają się lepiej, gdzie gorzej, sądzą po długości życia? Wróżka nie proponuje Austrii czy Szwajcarii, bo to by było za proste. Z wymienionych niektóre państwa wyglądają lepiej niż Polska, niektóre gorzej. Lepiej Singapur – 5, Guam – miejsce 34. Gorzej: Chorwacja – 82, Oman – 93, Jamajka – 100, Boliwia – 153, Togo – 177.
            Czas na podium!
                Miejsce trzecie – Japonia! Oczekiwana średnia życia - 82,02 lata (78,67/85,56)
               Miejsce drugie – Makau! -  82,27 lata (79,44/85,25)
             Złoty medal, czy raj dla ludzi – Andora! - 83,52 lata (80,62/86,62)
            A teraz miejsca, gdzie życie wesoło nie wygląda…
               Miejsce 218 – Zambia – średnia życia 38,44 lata (38,34/38,54)
                Miejsce 219 – Angola - 37,63 lata (36,73/38,57)
             Miejsce 220 – Suazi - 32,23 lata (31,84/       32,62)
            Jest oczywistą oczywistością, że długość życia w różnych rejonach świata jest inna. Głównie jest to sprawa dostępu i jakości opieki zdrowotno-medycznej, co wiąże się z umieralnością niemowląt. Duże znaczenie mają: sposób odżywiania, czynniki środowiskowe (zanieczyszczenie powietrza czy wykonywany zawód), no i niestety, kasa! Ubóstwo długości życia na pewno nie sprzyja!
We wszystkich społeczeństwach występuje generalna zależność – kobiety statystycznie żyją dłużej. Mężczyźni częściej niż kobiety sięgają po narkotyki, papierosy i alkohol. Wśród mężczyzn jest większy odsetek samobójstw. Mężczyźni, dominując liczebnie w siłach zbrojnych, są bardziej narażeni na śmierć w wyniku działań wojennych. U mężczyzn występuje również większa skłonność do podejmowania ryzyka.
No i sprawa najważniejsza – chłopy łatwiej zapadają na różne choroby, słabiej sobie radzą ze stresem (choroby serca), a jak już zachorują – to zaraz „umierają” przy byle przeziębieniu. A kobiety, zaraz po porodzie jeszcze pranie zrobią…
            I kto tutaj jest słabą płcią?


 
 

       

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz