kontakt

piątek, 8 listopada 2013

Sztuka czy nie sztuka? Malarstwo czy jakieś jaja?

             Kontrowersyjna praca Jacka Markiewicza na wystawie w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej, prowokuje do rozważań – co to w ogóle jest sztuka? Czy można ją definiować, oceniać i wartościować?
             Mądrze mówiąc (Wikipedia), jest to dziedzina działalności ludzkiej, uprawiana przez artystów. Nie istnieje jedna spójna, ogólnie przyjęta definicja sztuki, gdyż jej granice są redefiniowane w sposób ciągły, w każdej chwili może pojawić się dzieło, które w arbitralnie przyjętej, domkniętej definicji się nie mieści. Sztuka spełnia rozmaite funkcje, m.in. estetyczne, społeczne, dydaktyczne, terapeutyczne, jednak nie stanowią one o jej istocie.
             Sztuka narodziła się wraz z rozwojem cywilizacji ludzkiej. Można przypuszczać, że na początku pełniła przede wszystkim funkcję związaną z obrzędami magicznymi, którą zachowała u ludów pierwotnych.
Tak więc w tej definicji nie mieści się malowanie obrazów przez zwierzęta np. małpy czy słonie, ale rozróżnienie „dzieła” szympansa czy człowieka, nie jest już takie proste. Stwierdzenie to jest „a”, a to „be”, w tym aspekcie mija się z celem. 
               Ot, choćby takie „słoniowe” prace... Sztuka czy nie? Rozszerzeniem definicji sztuki wydaje się być dodanie stwierdzenia – celowa działalność. Ale i tutaj zaraz zaczynają się schody! Jak bowiem klasyfikować dość przypadkowe w zasadzie działania Sydneya Pollocka? A co z malarstwem dzieci? Malarstwem ludzi upośledzonych umysłowo i chorych (np. schizofreników)? Trudno tu mówić o „celowości”!
Kilka przykładów i jednocześnie zagadek. By zobaczyć co i jak wystarczy zaznaczyć kursorem obszar pod obrazem. Sztuka czy bazgroły? 
  Zaznacz! Sztuka: obraz Edwina Parkera („Cy" Twombly) - „Fifty Days at Iliam. Ilians in Battle
."

Zaznacz! Dziecięce bazgroły
  Zaznacz! Dziecięce bazgro
  Zaznacz! Dziecięce bazgroł
  Zaznacz! Sztuka: obraz Hansa Hoffmana – „Laburnum"
Zaznacz! Sztuka: obraz Willema de Kooninga - „Bez tytułu 
  Zaznacz! Sztuka: obraz Cy Twombly'a - „Bez tytułu"
  Zaznacz! Dziecięce bazgroły
Zaznacz! Dzieło szympansa Congo
 
            Jak poszło? Mnie mizernie. Nie pozostaje nic innego jak „dokształt” w muzeach i galeriach.
Jak to ktoś ładnie powiedział – są sztuki piękne i piękne sztuki. Jedno i drugie jest względne.

1 komentarz:

  1. A mi, niektóre z tych " bazgrołów " - podobały się. Ciekawa - kolorystyka! - i S. Pollock, by się nie powstydził, takiej techniki.

    OdpowiedzUsuń