kontakt

środa, 1 maja 2013

Umartwianie się, jaja, silna wola, czyli BEZ…

Święto może mieć charakter religijny (np. Boże Narodzenie), narodowy (np. Trzeciego Maja), państwowy (np. Święto Niepodległości) lub międzynarodowy (np. Dzień Praw Człowieka). Może upamiętniać jakieś wydarzenie (np. bitwę), podkreślać wagę pewnych problemów (np. sprzątanie świata), może też być okazją do uczczenia osoby (np. Jana Pawła II) czy grupy społecznej (np. pracowników) lub zawodowej (np. górników).
Z większością świąt wiążą się pewne zwyczaje i uroczysty sposób celebrowania. Niektóre łączą przyjemne z pożytecznym, są bowiem dniem wolnym od pracy.
Różnorakich świąt, obchodów i specjalnych dni namnożyło się tyle, że w zasadzie każdego dnia roku coś tam przypada. Niektóre święta nie dość, że nic nie „dają”, to jeszcze „zabierają” przylepiając etykietkę – bez. To „bez” jest niekiedy bardzo oryginalne! 
  Dzień bez zakupów
To sól w oku wszelkich handlowców! W Europie przypada w ostatnią sobotę listopada, a w USA w piątek po Święcie Dziękczynienia. Ustanowiony został jako protest
przeciwko zbędnym zakupom i nadmiernej konsumpcji dóbr w krajach rozwiniętych.
Zamiast zakupów proponuje się uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych, spędzanie czasu z rodziną, aktywny wypoczynek, co ma służyć umacnianiu więzi społecznych.
Święto zostało ustanowione na początku lat 90. (prawdopodobnie w 1992 r.) w Stanach Zjednoczonych.
W Polsce po raz pierwszy Dzień bez Zakupów odbył się w 2003 r., a obchodzono go w kilku miastach Polski (m.in. w Gdańsku, Łodzi i Warszawie).

Dzień bez spodni w metrze
Dzień bez spodni wymyśliła w 2002 r. grupa siedmiu młodych Amerykanów. Rozpropagowali pomysł i się przyjęło prawie na całym świecie. W tym roku święto przypadające na drugą niedzielę stycznia, obchodzono w 50 miastach, również w Warszawie. 







Światowy dzień bez samochodu
To międzynarodowa kampania ekologiczna, obchodzona corocznie 22 września. Kończy Tydzień Zrównoważonego Transportu (Tydzień Mobilności).
W tym dniu centra wielu miast zamykane są dla ruchu samochodowego. Idea powstała w 1998 r. we Francji. Celem kampanii jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, przekonanie do alternatywnych środków transportu jak np. rower.
W Polsce Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2002 r., pod patronatem Ministerstwa Środowiska. W 2008 r. do kampanii przyłączyły się 84 polskie miasta i ich liczba z roku na rok rośnie.
Dzień bez Futra
Jest to polskie święto obchodzone 25 listopada od 1994 r.. Zostało ustanowione na IV Ogólnopolskim Kongresie „Teraz Ziemia” przez działaczy Klubu Gaja oraz Frontu Wyzwolenia Zwierząt. Celem obchodów jest zdelegalizowanie hodowli i zabijania zwierząt dla futer. W 2003 r. w organizację Dnia bez Futra włączyły się Stowarzyszenie Empatia oraz Fundacja Viva! Akcja dla zwierząt, które są również organizatorami Światowego Dnia Wegetarianizmu, Ogólnopolskiego Tygodnia Wegetarianizmu oraz Dnia Ryby.

Dzień bez dymka w płuco
             Dzień bez Papierosa obchodzony jest 31 maja. Wiadomo o co chodzi!
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ustanowiła 7 kwietnia Światowym Dniem bez Papierosa w 1987 r. Rok później przeniosła święto na 31 maja.












Radość dla męskiego oka
Międzynarodowy Dzień Bez Stanika świętowany jest 30 maja. Mężczyźni modlą się o pogodę, wręcz upał, bo więcej przyjemności z oglądania!












Bez rzucania mięsem
17 grudnia obchodzimy w Polsce Dzień bez Przekleństw. Tego dnia w wielu miastach odbywają się happeningi, mające na celu propagowanie „literackiej” polszczyzny, a nie „łaciny”. Tego dnia żadna „krzywa” nie przejdzie!





 
Stop foliowym torebkom!
Dzień Bez Toreb Foliowych przypada 23 stycznia. Tego dnia pożądane jest robienie zakupów z babciną siatką, torbą ekologiczną czy uszytą z materiału. To foliowe świństwo rozkłada się ponoć 1000 lat!










Bez sms-ów i próżnego gadania
Od 10 lat w rocznicę bitwy pod Grunwaldem (15 lipca) przypada Dzień bez Telefonu Komórkowego. Wymyślili to internauci. Święto uzyskało rozgłos w dość nietypowy sposób. Wieść o nim rozniosła się na całym świecie, za pomocą tzw. „łańcuszka szczęścia”.
Hmmm… Starczy! Jeszcze deser! A propos – bez…
- Jak się nazywa murzyn bez jaj?
- Czarny bez.











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz